niedziela, 17 kwietnia 2011

Art. 53 ustawy o rachunkowości i jego nadinterpretacja a żadanie członka.

POST 9b

Przedstawiam żądanie członka i dwa pisma na podstawi których powstało. Wszystkie pozostałe pisma i niezbędne dane, odnośnie tej kwestii są zawarte w POST 50 pod adresem http://walne2010smnowoczesna.blogspot.com/2011/04/co-sie-stao-6-kwietnia-2011-roku.html
1. Żądanie członka celem przedstawienia jego tresci na Walnym Zgromadzeniu roku 2011. 

 Post poświęcony żądaniu  drugiemu od góry o treści.
.
  2. Odpowiedż Zarządu na pismo członka z dnia 6 kwietnia 2011 roku z identyczną datą wpływu do Spółdzielni.
3. Pismo członka z 6 kwietnia 2011 roku.

4. Stanowisko członka odnosnie art. 53 ustawy o rachunkowości i jego wykorzystania przez Członka Zarządu. 


Prezentuję też treść §53 ustawy o rachunkowości na którą powołuje się Członek Zarządu.
Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.)
Art. 53. 1. Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64, podlega badaniu zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 7.
2. (skreślony).
3. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych, zgodnie z art. 64 ust. 1, do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.
4. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.

Wyłożenie do wglądu Członkom rocznego sprawozdania finansowego jednostki najpóźniej na 14 dni przed Walnym Zgromadzeniem jest działaniem na szkodę Członków SM „Nowoczesna”, ponieważ by zatwierdzić, trzeba poznać i mieć możliwość złożenia żądania na piśmie w sprawach budzących niepokój Członków, celem przedstawienia treści żądań na każdej części Walnego Zgromadzenia. Aby uniemożliwić złożenie takiego żądania, Zarząd wykłada sprawozdanie finansowe jednostki na 14 dni przed Walnym bo pozwala na to w/w ustawa. Natomiast Członkowie zgodnie z ustawą o SM z 15 grudnia 2000 roku art. 8³ ust.11 mają prawo składania żądań na 15 dni przed Walnym Zgromadzeniem co jest i będzie, restrykcyjnie przestrzegane przez Zarząd. Ustawa o rachunkowości i jej art. 53 nie jest tak restrykcyjny jak uważa Zarząd i którym się posiłkuje odmawiając Członkom prawa wglądu w składowe sprawozdania finansowego jednostki.
Ustawa o SM z 15 grudnia 2000 wraz ze zmianami i jej art. 8³ ust. 10 nakazuje wyłożenie treści uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe jednostki(SM), najpóźniej na 14 dni przed Walnym Zgromadzeniem Członków. Natomiast wszystkie dokumenty organów Spółdzielni a więc i składowe w/w sprawozdania za wyjątkiem treści uchwały Zarządu są do wglądu z prawem otrzymania odpisów na mocy art. 8¹ tej że ustawy. Statut SM „Nowoczesna”, §15 ust. 4 i 5 określa w jakim terminie ostatecznym od chwili złożenia pisma z wyszczególnieniem dokumentów, członek ma prawo wglądu w ich treść.

Pomimo tych utrudnień, złożyłem żądania w SM „Nowoczesna” dotyczące sprawozdania finansowego jednostki, żądając wyjaśnień na forum Walnego zgromadzenia o czym będzie mowa w innych postach dotyczących Walnego Zgromadzenia roku 2011.
 
Paszkowski Mirosław-kerimski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz