środa, 13 kwietnia 2011

Zawiadomienie o Walnym Zgromadzeniu Członków wraz z ZAPROSZENIEM

POST 1
Za pokwitowaniem odbioru jako członek SM "Nowoczesna" otrzymałem Zawiadomienie i zaproszenie w treści. 
 
Przyjrzyjmy się stronie prawnej zawiadomienia:
1. STATUT IV A. Walne zgromadzenie §33 ust 1
 Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd przynajmniej raz w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego.
2. Od dnia 22.04.2011 roku zostaną wyłożone dokumenty do wglądu, podstawą prawną dla ich wyłożenia jest:
1. USTAWA o SM z 15 grudnia 2000 roku wraz ze zmianami, Rozdział 1¹ Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej Art. 8³ ust. 10 i 11
10. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części mają prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części.
11. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 10, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.
 
2. STATUT IV A. Walne zgromadzenie §34 ust 4 i 5
4. Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia mają prawo zgłaszać: Zarząd, Rada Nadzorcza i członkowie. Projekty uchwał, w tym uchwał przygotowanych w wyniku tych żądań, powinny być wykładane na co najmniej 14 dni przed terminem pierwszej części Walnego Zgromadzenia.
 5. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust.4, w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia pierwszej części Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków. Żądanie dotyczące wyboru do organów Spółdzielni, o których mowa w § 29 ust. l pkt 2 i 4, dokonuje się w trybie § 47 ust. 7-9.

Skutki restrykcyjnego dochowania terminu 14 dniowego całkowicie nie uzasadnionego, na wyłożenie projektów uchwał wyszczególnionych w zawiadomieniu, przed pierwszą częścią Walnego Zgromadzenia Członków niesie za sobą niebezpieczeństwo, że zbyt mało członków się z nimi zapozna. Projekt uchwały to jedna sprawa, ale dokumenty których treść daje członkom, możliwość podejmowania decyzji podczas głosowania nad konkretnymi uchwałami to druga sprawa.
Zarząd nie ma żadnych podstaw prawnych by wyłożyć dokumenty, obrazujące treść uchwał na 14 dni przed Walnym Zgromadzeniem Członków. Dokumenty takie jak:
a. Sprawozdanie Zarządu SM „Nowoczesna” za 2011 rok (sprawozdanie z działalności)
b. Opinii niezależnego biegłego rewidenta.
c. Opinii i raportu biegłego rewidenta,
d. Bilansu.
e. Rachunku zysków i strat.
f. Zestawienie zmian w kapitale(funduszu) własnym.
g. Rachunku przepływów pieniężnych.
h. Sprawozdanie Rady Osiedla
i. Sprawozdanie Rady Nadzorczej
Wszystkie te dokumenty, są do wglądu dla członków SM „Nowoczesna” z chwilą ich wystawienia i sprawdzenia przez biegłego rewidenta a następnie przekazania dla Rady Nadzorczej i Zarządu. Od tego momentu to dokumenty organów SM „Nowoczesna” i na mocy obowiązującego prawa:
1. USTAWA o SM z 15 grudnia 2000 roku wraz ze zmianami, Rozdział 1¹ Prawa członków spółdzielni Art. 8¹ ust. 1 i 2
1. Członek spółdzielni mieszkaniowej ma prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi.
2. Koszty sporządzania odpisów i kopii tych dokumentów, z wyjątkiem statutu i regulaminów uchwalonych na podstawie statutu, pokrywa członek spółdzielni wnioskujący o ich otrzymanie.

Ponieważ, członkowie mają prawo składania projektów uchwał i żądań do 15 dni przed pierwszą częścią Walnego zgromadzenia, są stawiani w mało komfortowej sytuacji i nie na równych prawach z twórcami uchwał nad którymi mamy głosować.
Ustawa o SM z 200 roku wraz ze zmianami nie określa, po ilu dniach od podpisania dokumentów organów Spółdzielni, członek ma prawo do ich wglądu, to innymi słowy oznacza NATYCHMIAST. Odpowiedzialnym za niedoinformowanie członków jest Zarząd.

Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze
Dziennik Ustaw Rok 2003 Nr 188 poz. 1848, Tekst ujednolicony
Artykuł 36 prezentuje się następująco,
Art. 36. [Walne zgromadzenie]
§ 1. Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni.
§ 2. Członek może brać udział w walnym zgromadzeniu tylko osobiście, chyba że ustawa stanowi inaczej. Osoby prawne będące członkami spółdzielni biorą udział w walnym zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka.
§ 2a. [5] Członek ma prawo korzystania na własny koszt z pomocy prawnej lub pomocy eksperta. Osoby, z których pomocy korzysta członek, nie są uprawnione do zabierania głosu.
§ 3. Każdy członek ma jeden głos bez względu na ilość posiadanych udziałów. Statut spółdzielni, której członkami mogą być wyłącznie osoby prawne, może określać mną zasadę ustalania liczby głosów przysługujących członkom.
§ 4. W walnym zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć z głosem doradczym przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym spółdzielnia jest zrzeszona, oraz przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.

Twierdzę, że treść wpisana w zawiadomienie jest nadinterpretacją treści wpisanej w art. 36



Posunięcie z ZAPROSZENIEM członków w Walnym Zgromadzeniu do udziału jest słuszne. Powiem otwarcie, proponuję członkom skorzystać z ZAPROSZENIA.


kerimski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz