wtorek, 19 kwietnia 2011

Znajomość ekonomi i gospodarki znikoma, równa wiedzy niezbędnej dla mojej rodziny - OSZCZĘDNOŚĆ.



POST 10

 Żądanie członka w sprawie  karnych odset dla dostawców mediów i dla US.

List polustracyjny Związku Rewizyjnego SM RP w Warszawie, poruszył ciekawy temat całkowicie mi nie znany i dla wielu Członków zapewne też. Wtajemniczeni wiedzieli o karnych odsetkach z tytułu nie regulowania zobowiązań w terminie przypisanym z racji pełnionych funkcji w SM „Nowoczesna”, wielu z nich to Członkowie Spółdzielni w tym Rada Nadzorcza. Zapewne dzieje się tak od wielu lat, ale dowodu w postaci treści listu polustracyjnego nie posiadam. Gospodarność to - zdolność dobrego zarządzania, oszczędność. Temat rzeka dla wielu Członków i ich rodzin, które pomimo oszczędności balansują na krawędzi płynności finansowej lub często poniżej. 
 Wycinek z treści listu polustracyjnego.
 
Karne odsetki za nieterminowe regulowanie zobowiazań dla dostawców mediów i US to niegospodarność. Jak temu można zaradzić w trakcie roku, nie naruszając obowiązującego prawa? Ściągalność należności czynszowych, wynika z stanu finansów użytkowników lokali mieszkalnych w tym Członków, raz będzie większa a raz mniejsza. Obowiązujące prawo nakłada pewne rygory, które muszą być respektowane przez Zarządcę i zakładam że są. Ściągalność należności długo terminowych a więc powyżej roku, jest możliwa hipotetycznie, tylko na drodze sądowej. Efektem końcowym jest eksmisja, sprzedaż lokalu mieszkalnego po eksmisji spowoduje, że konkretna kwota pieniędzy wpłynie do kasy SM „Nowoczesna”. Pytanie, czy te pieniądze zmniejszają należności długo terminowe, czy powodują określony prawem przychód, który po opłaceniu podatków, wygeneruje zysk netto. Zysk netto, który zgodnie z wolą Walnego Zgromadzenia, jest dzielony na dwie części.
  1. Pokrycie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
  2. Pozostała kwota zasila fundusz zasobowy Spółdzielni.
Stan funduszu zasobowego na 31 grudnia 2009 roku wynosił – 16 363 686,68 zł.
Ta kwota w bilansie znajduje się pod IV Kapitał (fundusz) zapasowy, zakładam że to kwota funduszu zasobowego.
Fundusz zasobowy nie może sfinansować bieżącej działalności SM „Nowoczesna” by uniknąć karnych odsetek? Patrząc moim tokiem rozumowania o ile jest słuszny, lepiej oddać do funduszu zasobowego pobraną kwotę niż płacić karne odsetki. Powiem otwarcie, nie wiem gdzie tkwi szkopuł, gdzie kruczek, którego nie rozumiem i nie widzę. Ekonomistów wśród członków jest całe mnóstwo, niech zadadzą pytanie dla Zarządu, jak uniknąć karnych odsetek z tytułu nieterminowego regulowania należności dla dostawców mediów i Urzędu Skarbowego.

REGULAMIN GOSPODARKI FINANSOWEJ SPÓŁDZIELNI
III. FUNDUSZE
25.
2/ Środki funduszu zasobowego są przeznaczone na zaspokojenie potrzeb Spółdzielni w zakresie finansowania środków obrotowych oraz na pokrycie strat bilansowych.

Środki obrotowe - obejmują składniki zmieniające swoją postać w krótkim czasie w trakcie przechodzenia przez poszczególne fazy procesu gospodarczego i które zużywa się zwykle w jednym okresie rozliczeniowym. Pytanie, czy w myśl obowiązującego prawa należy, bezwarunkowo trzeba - zwrócić do funduszu zasobowego. (tekst zaczerpnięty z internetu.)

Propozycja lustratora prezentowana na zdjęciu zmontowanym z danych otrzymanych, jest zapewne zgodna z obowiązującymi standardami, ale żeby nie zaproponować innych rozwiązań, też godnych by się nad nimi pochylić, to co najmniej brak kompetencji do sprawowania tak istotnej funkcji w ZR SM RP w Warszawie..

Zachęcam w miarę możliwości, każdego z Członków do zastanowienia się nad problemem karnych odsetek z tytułu powyżej prezentowanego. Zachęcam do zadawania pytań, które Was nurtują dla Zarządu w trakcie Walnego Zgromadzenia. Zarząd będzie pływał, ale można temu zaradzić o ile będzie nas wystarczająca ilość na każdej części Walnego Zgromadzenia.

Paszkowski Mirosław-kerimski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz